Teismeliste probleemid (õpiraskused, rahutus, konfliktid)

Teismelised ja noored

Kuidas olla parem lapsevanem oma teismelisele?

Selles faasis toimuvad neis erinevad muutused- nad isegi ei mõista ennast – no ja vanemad „ei mõista kohe üldse“.

 Lapsevanematele võib see olla paras väljakutse, sest silma hakkavad omaenda „halvad“ küljed. Suhtlemine kipub muutuma õiendamiseks, näägutamiseks ja võimuvõitluseks.  Samuti võib esile kerkida eemaldumis , huvipuudust ja kurvameelsust.  Piiride katsetamine ja muutmine. See on kasvamise juurde kuuluv, kuid sellega on tarvis tegeleda ja ennetada probleeme, mis sellega võivad kaasneda, sest samal ajal muutub ta ka õrnatundelisemaks. 14-15 aastased pole veel täiskasvanud, kuid nad on sinnapoole teel. Kui Sulle tundub, et olukord on kasvanud/kasvamas Sul üle pea, siis on õige hetk tegutseda.  See on selleks, et säilitada head suhted ja usaldus. Võid tulla ise nõustamisele või võimaldada seda oma lapsele (tulevad hea meelega). Sellest on abi, kui saab rääkida neutraalse inimesega ehk kõrvaltvaatajaga.

Suhted ja suhtlemine- teismelised ja täiskasvanud, kolleegid, pereliikmed

Paremad ja elutervemad suhted

Suhted põhinevad suhtlemisel ja see on inimeste igapäevase elu oluline osa.  

Suhetest ja suhtlemisest saame me palju rõõmu aga sellega võivad kaasneda ka mured ja probleemid. Suhtlemine on osa meie igapäevasest elust – tööl, koolis, kodus, sõpradega. Samuti on üks osa suhtlemisest kehakeel žestid, ilmed, poosid. Head suhted on üks inimese põhivajadusi, sellepärast tunnemegi end nii kehvasti, kui üksikud oleme/tunneme  ja kellegagi mõtteid jagada pole, kui seda vajame. Kuidas neid häid suhteid saada? Üks osa  suhetes on ka suhe iseendaga ja kuidas suhelda endaga.

Selleks on mitmeid oskusi, mida saab õppida, ja põhimõtteid, mida järgida. Näiteks „müra“ omavahelistes suhetes ja selle vähendamine. 

Selleks, et oleks suhetes rohkem rõõmu ja heaolutunnet tuleb õppida suhteid looma ja neid säilitama, õppida lahendama konflikte ja teada, kus peituvad ohud. Kui see on teema, milles vajad abi või mõistmist, siis kirjuta julgesti.

Kriisid – läbipõlemine, töökaotus, elukutse vahetamine, kriisid peres jms

Kriisidest / muutustest taastumine

Kriis on psühholoogiline. Sõna “kriis” tuleb kreekakeelsest sõnast ( krisis) ja tähendab ootamatut muutust, otsustavat pööret, saatuslikku kõikumist.

Kriisid võivad olla seotud arengufaasidega või elusündmustega. Elusündmused nagu lasteaia või kooli algus, teismeiga, kodust ära kolimine, kooselu algus, abiellumine, läbipõlemine, tööle minek või töölt lahkumine mõjutavad igaüht. Midagi jäetakse maha ja midagi uut algab

Kõigi jaoks ei pruugi arengulised muutused kriisi kaasa tuua, kuid paljud inimesed reageerivad tugevamalt või vajavad rohkem aega ja lisaressursse, et nendega toime tulla. Kriisid võivad vallanduda pikaajaliste, raskete asjaolude tõttu nagu näiteks lahutus, töötu olemine, kolimine, läbipõlemine vms. 

Erinev on vaid see, et iga kriisi tähendus on iga konkreetse inimese jaoks erinev.  Kui tunned et vajad sellistes teemades tuge või praktilist nõu, siis kirjuta julgesti.

Endaga sõbraks saamine, motivatsiooni tõstmine, jõustamine

Emotsioonid–  emotsioonid on elu normaalne osa. Mida emotsioonid õpetavad?  Emotsioonid võivad segada igapäeva elu ning  nende aluseks võivad olla irratsionaalsed mõtted (nt. “ma ei millegagi hakkama“; „ma pole midagi väärt“ jne). Sellised mõtted võivad kõigutada igapäevast tasakaalu ja takistada liikumist või Sinule oluliste eesmärkide elluviimist. Siia kuuluvad ka mittetoetavad uskumused ja mõttemustrid. Saan anda Sulle tehnikad, kuidas muuta juurdunud mittetoetavad „uskumused“ toetavateks ning soovitada praktilisi võtteid/ tegevusi , kuidas märgata oma emotsioone ning mida nendega peale hakata. Õpetan kuidas tõsta enesemotivatsiooni, kuidas tulla välja „mugavustsoonist“  ja liikuda seatud eesmärkide poole.

Kui tunned , et elus läheb kõik  või miski allamäge (töö , suhe, kool vms) siis tea, et siit saab edasi liikuda ja seda on võimalik muuta.

Uute eesmärkide seadmine ja nende poole liikumine; motivatsiooni tõstmine, jõustamine

Kas kõlab tuttavalt, et sead eesmärgi ( nt kaalulangus, treening, õppima minek vms) ja natukese aja pärast oled vanal rajal tagasi. Sead uue eesmärgi ja võib olla saavutad mingi tulemuse ( sõltub muidugi milline see eesmärk on) ja oled rõõmus.  Kui rääkida pikematest ja kestvamatest tulemustest, siis niisama lihtsalt need asjad ei pruugi toimida, sest tavapärane ja õpitud tulemuspõhine eesmärgi seadmine lihtsalt ei pruugi toimida ( siin ma ei räägi muidugi tippspordist). Kui sa soovid saada häid tulemusi ning seejuures ka protsessi nautida, siis saan sulle õpetada – kuidas seda saavutada. Siinjuures ei ole vahet, kas tegu trenniga või toitumisega või ettevõtte loomise või diplomitöö kirjutamisega. Võib olla soovid karjääri vahetust või kirjutada raamatut. Igas teemas on tavapäraselt eesmärk või eesmärgid. 

Lisaks õpetan,  kuidas eesmärgi poole liikumist saab teha toredamaks. Võta julgesti ühendust. 

Kas see on ikka minule?

JAH on kindlasti.

Argipäev võib olla väsitav, tüütu, pingeline – mina olen olemas, et juhatada Sind läbi võimalike takistuste. Minu eesmärk on aidata Sul ennast mõista ning õpetada, kuidas muutustega või emotsioonidega paremini toime tulla. Kuidas elada enda väärtuste ja eesmärkidega kooskõlas ja tunda ennast sealjuures hästi.

7 aastat kogemust

5 Tärni Reiting

Kiired tulemused

Pühendumus aidata

Hinnakiri

  • 1:1 seanss  videokõnena 30 min  45€
  • 1:1 seanss videokõnena 60 min  65
  • Grupinõustamise hind kokkuleppel sõltuvalt osalejate arvust ja kestvusest